Başkanın Yazısı

Anasayfa » Başkanın Yazısı
share on facebook  tweet  share on google  print  

Başkanın Yazısı

 

Yüksek Mühendis Burcu TUĞAÇ


Türkiye Yeşilay Cemiyeti Üsküdar Şube Başkanı


Değerli Yeşilay üye ve gönüllüleri;

Yeşilay denince çoğu kişinin aklına sadece sigara ile mücadele gelir. Oysa Yeşilay, sanılanın aksine sadece sigara, alkol, madde gibi bağımlılıklarla değil, bireyde yoksunluk etkisi bırakan her türlü bağımlılıkla mücadele eder.


 Günümüzde sigara, alkol, madde kullanımı şans/bahis oyunları oynama yaşı ne yazık ki ilköğretim çağına kadar düşmüştür. Bunun yanı sıra TV dizilerini kaçırmaya dayanamayan ev hanımlarından tutun da, playstation vb. oyunlardan sebep bilgisayarın başından bir türlü kaldıramadığımız çocuklarımıza ve facebook, twitter gibi sosyal paylaşım ağlarında durmadan mesajlaşarak elinden cep telefonu düşmeyen gençlerimize kadar ekran ve teknoloji bağımlılığı da toplumun her kesimini kapsayan bir hacime ulaşmıştır.


 Yapılan araştırmalarda kişiyi depresyona, akabinde rahatlama aracı olarak gördüğü bu bağımlılıklara iten unsurun, sorunları ile baş etmeyi bilmemeleri, hayatlarında derin boşluklar, yalnızlık ve sevgi arayışı olduğu tesbit edilmiştir. 


Yeşilay Üsküdar Şubesi olarak buz dağının bu görünmeyen yüzüyle de ilgileniyor, bireyleri bağımlılıklara iten asıl sebepler üzerinde de çalışıyoruz. Düzenlediğimiz etkinliklerle halkımıza sorunlarla baş edebilme yetisi kazandırmayı ve boşluklarını doğru araçlarla doldurmaya yönlendirmeyi amaçlıyoruz.


 Bir koruyucu hekim hüviyetinde okullarda, kültür merkezlerinde verdiğimiz seminerler, çeşitli etkinliklerde stantlar kurarak dağıttığımız kitapçıklar vb. ile bireyleri bağımlılıkların zararları ve bırakacağı tahribat konusunda bilinçlendirme faaliyetlerimizin yanı sıra, onları güzele sevk eden birlikteliklerimiz le, silmesini istediğimiz alışkanlıklarının yerine, yeni ve güzel olanı da koyabilecekleri ortamlar ve aradıkları desteği de sunuyoruz.


 Toplumun tüm fertlerini bağımlılıklardan uzak bir dünyada mutluluğu yaşamaya davet ediyor, tüm bu faaliyetlerimizde sizleri de aramızda görmek istiyoruz.